2018 Photography Show & Exhibition

2018 Annual Photography Show & Exhibition.

Thank you to everyone who submitted photos for our 2018 Photography Show!

WINNERS from this year’s photo show! 

Amateur Division

Landscapes


Place –  Name –  Photo  #
1st – Pamela Taylor – La Jolla 8
2nd – Ullrich Moser – Pondscape 5
3rd – Brenda Todoroff – Falling Water 19
4th – Ullrich Moser Jekyll – Island Marsh 3

Birds

Place –  Name –  Photo  #
1st – Gary Templar – 41
2nd – Pamela Taylor – The Seagull 28
3rd – Paul Carter – 30
4th – Catherine Rush – 26

Country Roads
Place Name Photo #
1st Brenda Maxson 44
2nd Jane Cartmill Forgotten Smokehouse 42
3rd Rita Harman Silent Swings 45
4th Catherine Rush 43

Animals
Place Name Photo #
1st Greg Miller 54
2nd Ashley Miller At Snail’s Pace 61
3rd Greg Miller 53
4th Catherine Rush 49

Flowers
Place Name Photo #
1st Brenda Maxson 63
2nd Gary Templar 71
3rd Brenda Todoroff Water Lilies 69
4th Ashley Miller Bloom 70

My Favorite Things
Place Name Photo #
1st Cherry Leverette Sand Dragon 86
2nd Janette McCollum Butterfly Garden, Eatonton, GA 73
3rd Pamela Taylor Venice Beach 80
4th Amanda Vining 81

Smorgasbord
Place Name Photo #
1st Gary Templar 109
2nd Pamela Taylor The Subway 95
3rd Brenda Maxson Decaying 93
4th Laura Mills Fourth of July 110

One Word Essay
Place Name Photo #
1st Greg Miller Promise 123
2nd Russ Cartmill Partners 113
3rd Chris Manners Dinner 130
4th Brenda Maxson Tranquil 120

Advanced Division

Landscapes
Place Name Photo #
1st George Dissmeyer I-20 West 143
2nd Jim Gilreath 157
3rd Jimmy Johns No Footsteps 151
4th Leslie Stroup Lofoten Islands, Norway 142

Out and About
Place Name Photo #
1st Mandy Williams Bloom 180
2nd John Betancourt Modern Nostalgia 175
3rd John Betancourt Americana 168
4th Jimmy Johns Lunch Time 184

Smorgasbord
Place Name Photo #
1st John Betancourt Sweet Nectar 197
2nd Mandy Williams Cat Eyes 207
3rd Mandy Williams 205
4th Julia Mills Indian History 219

One Word Essay
Place Name Photo #
1st Mandy Williams Steam 229
2nd Mandy Williams Sprouts 230
3rd Susan Perry Memories 223
4th George Dissmeyer Twins 224

Digital Darkroom
Place Name Photo #
1st Ashley Miller Storm at the Lake’s Edge 264
2nd Randy Johnson At the Gate 253
3rd Randy Johnson From Central Park 254
4th Jim Gilreath 255

Junior Division

Place Name Photo #
1st Aryana Lawson Under the Weather 281
2nd Landon Williams Fall Harvest 274
3rd Allie Kauzlarich Pretty Pink Roses 283
4th Morgan Prosser After the Rain 277

Amateur Best In Show

Gary Templar___#109___Smorgasbord

Advanced Best In Show

Ashley Miller__”Storm at the Lake’s Edge”__Digital Darkroom

—————–

Thank you again to everyone who participated this year, and for all the volunteers that helped make this event possible!

—————–